قیر

خواص قیر بشکه ای 220 لیتری به نسبت این اجزا بستگی دارد: بخش های سنگین وزن مانند آسفالتین ها در دمای محیط (10 تا 40 درجه سانتیگراد) خواص ویسکو الاستیک را به قیر می دهند.

فراکسیون های سبک وزن مانند روغن ها به عنوان یک حامل برای آسفالتین ها و رزین ها عمل می کنند. خواص ویسکوزیته قیر پیچیده است و تحت تأثیر تغییرات ماهیت کلوئیدی آن است که با گرم شدن رخ می دهد.

با این حال، زمانی که دما به اندازه کافی بالا باشد که قیر مایع شود، مانند یک سیال نیوتنی رفتار می کند و سرعت برش مستقیماً با تنش برشی متناسب است.

مهمترین ویژگی مواد قیر، نفوذ، نقطه نرمی و نقطه اشتعال است. میزان نفوذ سختی آنها را مشخص می کند و از عمق نفوذی که یک سوزن وزن دار پس از یک زمان مشخص در دمای مشخص به دست می آورد اندازه گیری می شود.

رایج‌ترین آزمایش نفوذ با وزن 100 گرم برای 5 ثانیه در دمای 25 درجه سانتی‌گراد انجام می‌شود. مقادیر معمول به‌دست‌آمده تقریباً (میلی‌متر) 10 برای آسفالت‌های درجه پوشش سخت، 15 تا 40 برای آسفالت‌های بام و تا 100 یا بیشتر است. برای برخی از مواد ضد آب

نقطه نرم شدن دمایی را مشخص می کند که در آن یک توپ فولادی در فاصله مشخصی از قیر زمانی که مجموعه آزمایشی با سرعت مشخصی گرم می شود، می افتد.

آزمایش معمول با یک توپ فولادی به قطر 9.52 میلی متر انجام می شود که در یک دیسک ضخیم قیر که در یک حلقه برنجی نگه داشته می شود و کل مجموعه در دمای 5 درجه سانتی گراد در دقیقه گرم می شود، انجام می شود.

مقدار نقطه نرمی برای طبقه بندی مواد قیر به گروه استفاده می شود. مقادیر معمولی تا 132 درجه سانتیگراد برای آسفالتهای درجه پوشش، از 60 تا 105 درجه سانتیگراد برای آسفالتهای سقفی، تا حدود 45 درجه سانتیگراد برای عایق رطوبتی مواد قیر هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *