پسته

این دانه به شکل یک دانه کوچک به رنگ سبز و طعم شیرین است که در پوسته ای قرار دارد که پس از رسیدن میوه باز می شود.

پسته کال کرمان را می توان به صورت خام مانند بادام یا کبابی مصرف کرد. اغلب همراه با عرق خوراکی است. پسته در سس ها، چاشنی ها، ترین ها، پاته ها، بستنی ها و شیرینی ها ترکیب می شود.

حاوی حدود 50 درصد چربی است که از 82 درصد اسیدهای چرب غیراشباع و حدود 19 درصد پروتئین و 16 درصد کربوهیدرات تشکیل شده است. منبع ویتامین B6، B1، منگنز، فسفر، منیزیم است.

توجه داشته باشید که همانطور که معمولاً در مورد عبارات مشخص کننده آجیل صدق می کند، عبارت پسته بسته به زمینه، می تواند میوه درخت پسته کامل 2 دانه  را که پوسته آن جدا شده است نشان دهد.

درخت پسته در اصل. در آسیای مرکزی، در شمال شرق ایران و شمال افغانستان رشد کرد، جایی که عنصر قابل توجهی از منطقه “جنگل های استپی” نیمه خشک محلی را تشکیل می داد.

میوه های اشکال وحشی توسط مردم محلی برداشت و خورده می شد. قدیمی ترین اسناد باستان شناسی در مورد استفاده از آنها مربوط به Djarkutan2 (ازبکستان، عصر برنز) و Tepe Yahya ایران، نوسنگی پسین و عصر برنز است.

با این حال، به سختی می توان گفت که بقایای پوست پسته از برداشت های برداشت شده از گیاهان وحشی یا کشت شده است. چندین فرضیه برای آغاز اهلی شدن آن مطرح شده است.

آسیای مرکزی در عصر برنز برای نوآمی میلر2، آشور برای بوتنر یا بعداً برای زوهاری و همکاران 1 که به وابستگی کلی اشاره می کنند.

کشت پسته امروزه بر روی پیوند برای اولین بار توسط تئوفراستوس در قرن چهارم قبل از میلاد ذکر شده است درخت پسته در امپراتوری ایران باستان به طور گسترده کشت می شد و از آنجا به تدریج به سمت غرب گسترش یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *